Jacquard pletacie vzory: grafy a popis

Jacquardové vzory sú veľmi obľúbeným štýlom pletenia s teplým oblečením, ktoré si staršia generácia pamätá s nostalgiou, a mladí ľudia s potešením dokazujú, že je bezstarostná klasika pre všetky chladné časy.

Vlastnosť žakárového vzoru - opakovanie rovnakého vzoru v kontrastnej farebnej schéme v celom pletení. Okrem toho vzor v tomto štýle môže byť len jeden pre celý produkt, ako sa často deje v detskej verzii pletenie.

V žakárovom pletení nie sú žiadne "ošúchané" očká a superzložité plexusy, hoci niektoré ozdoby sú naozaj ťažké vykonať, a to najmä pre začínajúcich bežcov. Skúsené pletacie ihlice milujú žakárové vzory pre schopnosť kombinovať rôzne motívy a často tvoria svoje vlastné jedinečné vzory.

Klasické ozdoby sú známe všetkým: jeleni, vianočné stromčeky, snehové vločky, diamanty a pleteniny, Profesionáli nazývajú nórske vzory a ornament meander. Preto sa žakárové vzory často vyberajú pre teplé svetre, ponožky, klobúky, palčiaky, pulóvre, šatky. Zábavné motívy so zvieratami a rastlinami vyzerajú rovnako chladne ako u dospelých, tak aj u mládeže a detí. A ako povzbudzujú a dopĺňajú slávnostnú atmosféru v pre-novoročnom ruchu!

Vzory pletenie žakárové vzory pletacie vzory a popisy

Jacquardové vzory sú pletené podľa počítania, v ktorých jedna bunka je jedna slučka a každé znamienko je špecifickou farbou vlákna. Vzorky pletené podľa schémy zdola nahor.

Aké sú vlastnosti pletenie žakárových vzorov pletenie? Oni sú pletené s predným saténovým stehom a vlákna požadovanej farby by sa mali používať v prednej aj v obrubníkoch. Takže na prednej strane sa objaví vzor, ​​ktorý potrebujeme, a na nesprávnej strane prejavia sa charakteristické brožúry a väzby, Okrajové závesy vo viacfarebných riadkoch sú simultánne pletené v dvoch farbách.

Existuje spôsob, ktorý opisuje ako pliesť žakárový vzor bez švihadiel, Zvážte to na príklade jednoduchého žakárového vzoru.

Klasické snehové vločky pletenie bez broaches

Pre prácu budete potrebovať:

Dostávame dve vlákna kontrastnej farby navzájom.

Vlákna pozdĺž celej dĺžky musia byť vyrobené z rovnakej vysoko kvalitnej priadze. Je dôležité vopred sa uistiť, že farby závitov sa nenarúšajú.

priebeh:

Zhromažďujeme 23 slučiek s ihlou a ďalšími dvoma okrajmi, nakoniec bude 25. Prvý riadok schémy je pletený s nesprávnou stranou, len s modrou priadzou. Okrajová okrajová slučka je pletená synchrónne s dvoma farbami nití. Ďalej, keď dôjde k práci s nasledujúcimi riadkami, je nevyhnutné pliesť okrajové slučky spôsobom opísaným vyššie.

Táto metóda zachová napätie závitov pozdĺž okrajov výrobku a nedáva príležitosť na vytvorenie vertikálnych priečok. Začnite pletenie predného radu s ihlami, je potrebné odstrániť okrajovú slučku. Teraz budú súčasne zapojené dve vlákna, ktoré by sa mali striedať.

V diagrame môžete vidieť, že prvá slučka je pletená žltou farbou. Toto pletenie sa ukázalo bez šnurov, táto závitka je zachytená z druhej stranynapodobňujúca viazanie modrej priadze, aj keď je bližšie. Pliesť túto slučku a dotiahnuť dve vlákna tak, aby produkt mal dobrú hustotu.

Potom začneme pliesť modrou farbou. Táto niť je umiestnená trochu ďalej od ihiel na pletenie ako žltá priadza. Ak chcete vytvoriť túto slučku, musíte držať ihlu vpravo pod žltom, zachytávať modré a pletené. Po každej tvorbe slučky by sa niť malo utiahnuť.

Nasledujúce akcie budú jednoduché, založené na výkrese schémy a vyhnúť sa prekážkam, dodržiavať rovnaké pravidlá, ako sú opísané vyššie. Uistite sa, že okrajové slučky pletete dvoma závitmi naraz. Pri pozorovaní takýchto zložitých pravidiel budete môcť spájať krásny a hustý produkt s krásnym vzorom. Na prezentovaných fotografiách môžete vidieť nesprávnu a prednú stranu párenia.

Jednoduché vzory pre začiatočníkov.

Jacquard vzory sú považované za pomerne jednoduché medzi ostatnými spôsobmi pletenie, ale aj medzi nimi je samostatná špeciálna kategória pre začiatočníkov - jednoduché. Pre uľahčenie začiatku pletařky, sme zhromaždili jednoduché žakárové vzory s pletacími ihličkami, diagramy a popisy, ktoré sú viac ako dostupné.

Jacquard Zigzag

Tieto dvojfarebné cikcakové úplety podľa nasledujúceho jednoduchého popisu:

16 slučiek + 2 hrany.
Výška vzoru je od riadku 3 až po riadok 14.

Dvojtónový žakárový vzor šikmých slučiek

Popis vzoru:

Rapport 3 slučky + 1 slučka pre vyváženie + 2 okraje

  • 1. riadok: (závit A).
  • 2. riadok: (závit B) * 2 obruba, 1 smyčka na odstránenie - závit pred prácou, * 1 obruba.
  • 3. riadok: (závit B) 1 vpredu, * prenos 1 slučka na pomocnú ihlu pred prácou, 2 predné, plete prednú slučku pomocnou ihlou *
  • 4. riadok: (závit A) 1 obruba, * 1 slučka na odstránenie - závit pred prácou, 2 obruba, *
  • 5. riadok: (závit A) * preložte 2 slučky na pomocnú ihlu na pletenie pri práci, 1 tvár, úplet spojte s prídavnou ihlou * 1 tvárou.
  • 6. riadok: opakujte od druhého riadku.

Kreslenie pre deti

Jacquard pletacie vzory pre deti sú tiež bohaté na rôzne vzory. Môže to byť jednoduché kreslené obrázky vyšívané na svetre, klobúky, palčiaky, ponožky a tematické vzory pre všetky príležitosti.

Vianočný strom Vianoce

Nahláste vzor 12 slučiek. Je potrebné opakovať vzor podľa schémy od 1. do 20. riadkov. V obruba riadky slučky, pliesť na vzor tkaniny, nakida obruba. Dve slučky dohromady obličej plete so svahom vpravo. Vzor vyzerá dobre v tmavých a svetlých farbách.

Pletacie ihlice podľa schémy:

Jacquard líščí vzor

Ak chcete prepojiť jeden alebo niekoľko vzorov líšok na 32 slučkách, potrebujete:

Knit predný satén na schéme počítania jednotlivých kociek. Nižšie uvedený diagram zobrazuje iba predné riadky. V obrube riadky pletené podľa vzoru. Pri zmene farieb nepretržite prechádzajte závitmi na nesprávnej strane. Toto je potrebné, aby sa nevytvorili otvory.

Postupujte podľa schémy:

Lazy jacquard vzory

Iný typ jednoduchých žakárových vzorov je lenivý. Často je to najjednoduchší opakujúci sa ornament. Mnoho lenivých vzorov pliesť na princípe: každé dva riadky rovnakej farby, po ktorej sa zmätok zmení. Samotný vzor sa rodí po natiahnutí slučiek z iných radov. Tu sú niektoré lenivé žakárové vzory pre pletenie s vzormi.

Lazy jacquard pruhy

Na diagrame sú znázornené predné a zadné riadky. Písmená označujú farby vlákien.
Vo vysokom rapporte opakujte od 1 do 22 riadkov. Šírka hlásenia 2 slučky + 1 smyčka na rapport + 1 slučka po raporte + 2 okraje.

Vysvetlenie pre pletenie ležérne žakárové vzory:

Každý riadok je pletený závitom hlavnej farby, zatiaľ čo slučka zodpovedajúca závitu inej farby nie je pletená, ale je odstránená, pracovná niť zostáva za slučkami. V pletených "lenivých" vzoroch je každá slučka, každý riadok uvedený v prísnom poradí. Po pletení určitého počtu riadkov sa vrátia na prvú a všetky operácie sa opakujú.

V diagramoch sú uvedené len predné riadky, pretože peňaženky vo všetkých vzorkách tohto typu sú pletené podľa jedného pravidla: slučky pletené v predchádzajúcom nepárnom rade sú pletené s peňaženkami rovnakej farby a slučky odstránené v predchádzajúcom riadku sú opäť odstránené bez viazania, a pracovná niť by mala ísť na vrchole slučky.

Písmená A a B, oproti prvým riadkom schémy, označujú farbu vlákna, ktoré sú dva párové rady pletené: predné a zadné. Napríklad prvý a druhý riadok sú pletené závitom farby A, zatiaľ čo slučka označujúca farbu B je odstránená, závit na prednej strane zostáva pri práci, na nesprávnej strane - pred prácou. Ďalej sa farby vlákna striedajú každých dvoch párov riadkov.

Vzory začínajú pletením vzoru, takže dva počiatočné riadky musia byť zviazané s vláknom farby B. Ak je to žiaduce, nie dve, ale viac farieb priadze sa môžu podieľať na vzore, ale princíp striedajúcich sa farieb zostáva rovnaký.

Lazy Jacquard Honeycomb

Na pletenie tohto vzoru sa používa priadza dvoch farieb. Každý dva riadky sa zmestí do jednej farby podľa nasledujúcej schémy s opisom:

Vzory pre svetre

Žakárový sveter je zimným hitom pre všetky časy, pretože takéto veci nikdy neprichádzajú zo štýlu. Svetre so snehovými vločkami, srnčkami, vianočnými stromčekmi a rôznymi geometrickými tvarmi sú už silne spojené s mnohými novoročnými sviatkami spolu s "Ironiou osudu", šampanským a vôňou mandarínky. Ponúkame niekoľko variantov schém s popismi pletených svetrov s žakárovým vzorom.

Klasický svetr s jeleňmi

Svetre veľkosti: 42, 44, 46, 48 a 50.

Vhodný pre svetre: Sisu priadza (vlna 80%, nylon 20%). Spotreba priadze pre každú z veľkostí: 350, 400, 400, 450 a 450 gramov svetla a 100 gramov tmavého. Potrebné sú kruhové ihly číslo 2 a 3,5.

Hustota párenia je dvadsať sedem slučiek - desať centimetrov.

Knit jacquard vzor podľa nasledujúcej podrobnej schémy:

Prvá je pletenie forehand a späť. V počiatočnom štádiu je potrebné vytočiť určitý počet slučiek ľahkej priadze pre ihly s kruhovými pletacími prvkami pod druhým číslom 220, 244, 264, 288 a 308. Ďalej sa dvojité dvojité elastické pásky navlečú s dvoma prvkami tváre a dvoma švami (6 cm, zvyšné dva - 7 cm.

Potom musíte vymeniť ihly na tretie číslo a pliesť na základe osôb. hladký povrch. Po zviazaní štyridsať centimetrov sú slučky rozdelené na dve časti prednej a zadnej časti (do 100, 112, 122, 134 a 144 odkazov). Medzi týmito slučkami je potrebné zatvoriť desať pre dierku. Teraz ich môžete nechať na chvíľu.

Ak chcete vytvoriť svetre rukávov s jeleňou, akčný plán (pletacie ihlice č. 2): 52, 56, 60, 60 a 64. Potom je kruhové pletenie gumy dlhé 6 cm pre veľkosti 42, 44 a 46 a 7 cm - 48 a 50. Ďalšou etapou je prechod na špice pod tretím číslom. V prvom riadku musíte pridať 5, 5, 9, 7 očiek = 57, 61, 65, 69 a 71 slučiek. Nasleduje povrch tváre.

Aby bolo možné rozšíriť puzdro, pridá sa jednotný počet odkazov, konkrétne 28 pre všetky veľkosti okrem posledného päťdesiateho, v tomto prípade ich počet bude 32 kusov. Potom prichádza pridanie jednej slučky vo všetkých desiatkach riadkov na oboch stranách prvého. Cez 47, 47, 48, 48 a 48 cm na ihly: 85, 89, 93, 97 a 103 gombíkových dierok. Ďalej je prvá spojka piatej na každej strane (celkom jedenásť) uzatvorená pre dierku. V zostatku: 74, 78, 82, 86, 92 odkazy (sú uložené).

Ďalším krokom pri pletení sveteru s jelene bude vytvorenie jarmo pomocou kruhových ihiel s číslom tri, kde sú umiestnené čakajúce spojky (= 348, 380, 408, 440, 472). Umiestnite rez "A" podľa schémy. Dosiahnutím piateho radu je vhodné vykonať jednotné zníženie prvkov: 28, 28, 24, 24 a 24 = 320, 352, 384, 416 a 448.

Teraz podľa schémy je segment "B" pletený. Upozorňujeme, že šípka označuje požadovanú veľkosť. Zníženie spojenia nastane, ako je to znázornené v schéme (to je potrebné na zúženie sveteru). Po dokončení určitej značky vložte ďalšiu pletaciu ihlu do práce. Pre tento nástroj sú stredné dvadsaťdva gombíkov dierované pozdĺž prednej a zadnej časti. Tieto odkazy, ktoré zostávajú, sú zviazané ako riadky tváre a obruby až do konca segmentu "B" v diagrame.

Po ukončení pletacieho segmentu "B" na nástrojoch by ste mali mať nasledovný počet odkazov: 172, 184, 196, 212 a 228, s ohľadom na slučky s dodatočnými pletacími ihličkami. Nasleduje pletací segment "C". Nakoniec prejdite na jednotné zníženie: 52, 56, 60, 64 a 68. Teraz môžete prejsť na lúče pod druhým číslom.

Najnovšie v pletení sveter s jeleňom je pletenie bránou na základe gumového pásu dvakrát: 16, 16, 17, 18 a 18 cm. Posledná fáza spočíva v zatváraní všetkých švov a šitie rukávov do priechodov.

Roztomilý pletený sveter s jelene pre dieťa

rozmery: 2/4/6 / 8-10 / 12 rokov.

Pre pletenie s žakárovým vzorom budete potrebovať: 3/3/4/4/5 kliešte tyrkysovej Piscine, 1/1/1/1/2 kliešte krému Sable Phil Frenesie priadza (37% bavlna, 26% vlna, 15% polyamid, 12% mohér, 130 m / 50 g ). 1/1/1/2/2 hank tmavošedá Touareg Partner 3.5 priadza (50% polyamid, 25% akryl, 25% vlna, 50 g / 125 m). Hovorí číslo 3.5 a číslo 4.

guma: striedavo 1 osoba., 1 out.

Plocha tváre: osôb. p. - osôb. n., izn. p. - ex. n.

Jacquard vzor: pletené tváre. steh podľa počítateľnej schémy. Pri zmene farby prechádzajte závitmi na nesprávnej strane tak, aby sa nevyskytli žiadne otvory.

Hustota pletenia

Predná plocha, závit Phil Frenesie, ihly číslo 4: 19 n. A 28 str. = 10 x 10 cm

Jacquard vzor, ​​ihly číslo 4: 41 n. A 30 p. = 20 x 10 cm

Opis pleteného pulóru podľa nasledujúcich schém:

 

chrbát: na ihličkách číslo 3.5 závit Piscine dial 60/66/72/78/88 p. a kravata 2 cm (= 6 p.) elastická. Prejdite na ihly číslo 4 a pletené osoby. steh, pridanie 1 str. = 61/67/73/79/89 str. cez 20,5 / 22,5 / 24,5 / 28 / 31,5 cm (= 58/64/68/78/88 str. ) z gumy na dierky uzavrieť 1 x 2 p. na oboch stranách, potom v každom 2. p. 1 x 2 str. A 2 x 1 str. = 49/55/61/67/77 str.

Cez 32,5 / 36,5 / 40,5 / 45,5 / 51,5 cm (= 92/102/114/128/144 p.) Z gumy na úkosy ramien, obojstranne uzavreté 1 x 3 p / 1 x 3 n. / 1 ​​x 4 n. / 1 ​​x 4 n. / 1 ​​x 5 n. A v každom druhom p. 3 x 3 n. / 1 ​​x 3 n., 2 x 4 n. / 3 x 4 n. / 1 ​​x 4 n., 2 x 5 n. / 1 ​​x 5 n., 2 x 6 n. Súčasne pre zárez zatvorte ústa strednej 9/9/9/11/11 p. a navarete samostatne, zatvárajte pozdĺž okrajov zárezu v každom 2. p. 2 x 4 nos. / 1 ​​x 5 nos., 1 x 4 nos. / 2 x 5 nos. / 2 x 5 nos. / 1 ​​x 6 nos., 1 x 5 nos.

pred: na ihličkách číslo 3.5 závit Piscine dial 60/66/72/78/88 p. a kravata 2 cm (= 6 p.) elastická. Prejdite na ihly číslo 4 a pletené žakárové vzory podľa príslušnej schémy, pridaním rovnomerne v 1. p. 5/5/5/7 / E str. = 65/71/77/85/97 str. 20,5 / 22,5 / 24,5 / 28 / 31,5 cm (= 62/68/74 / 84/94 s.) Z gumy na dierky na obojstranné zatváranie 1 x 2 n., Potom v každom 2. p. 1 x 2 str. 2 x 1 str. = 53/59/65/73/85 str.

Cez 29.5 / 33.5 / 36.5 / 41.5 / 46.5 cm (= 88/100/110/124/140 p.) Z elastického materiálu na výstrih zatvorte priemernú 9/9/9/11 / 11 n. A naviazať sa ďalej samostatne, zatvárať pozdĺž okrajov zárezu v každom 2. p. 1 x 3 nos., 2 x 2 nos., 2 x 1 nos. / 2 x 3 nos., 1 x 2 nos., 2 x 1 nos. / 1 ​​x 4 nos., 1 x 3 nos., 1 x 2 str., 2 x 1 str. / 1 ​​x 4 str., 1 x 3 str., 1 x 2 str., 2 x 1 str. / 1 ​​x 4 str., 1 x 3 str., 2 x 2 str. , 1 x 1 p.

rukávy:na ihly číslo 3.5 závit Piscine dial 36/38/40/44/46 p. a kravata 2,5 cm (= 8 p.) elastická. Prejdite na ihly číslo 4 a pletené osoby. steh, pridaním 1 str. = 37/39/41/45/47 str. Pridajte na obe strany na každých 12-m str. 2 x 1 p., V každom desiatom p. 2 x 1 str. / Cez 10 str. 1 x 1 str., Každých 8 strán. 6 x 1 n. / Za každých 8 strán. 6 x 1 p., V každom šiestom p. 4 x 1 str. / Za každých 8 strán. 11 x 1 str. / Za každých 8 strán. 7 x 1 p., V každom šiestom p. 8 x 1 str. = 45/53/61/67/77 str.

Cez 19 / 23.5 / 28/34 / 39.5 cm (= 54/66/78/94/110 r.) Z gumy pre figurínu objímky, obojstranne uzavreté 1 x 3 n. / 1 ​​x 4 n. 1 x 4 str. / 1 ​​x 4 str. / 1 ​​x 5 str., Potom v každom 2. p. 2 x 2 nos., 2 x 1 nos., 2 x 2 nos., 1 x 3 nos. / 1 ​​x 3 nos., 1 x 2 nos., 2 x 1 nos., 1 x 2 nos., 1 x 3 str., 1 x 4 str. / 2 x 3 str., 2 x 2 str., 2 x 3 str., 1 x 4 str. / 1 ​​x 4 str., 2 x 3 str., 1 x 2 str. 1 x 3 str., 2 x 4 str. / 2 x 4 str., 2 x 3 str., 2 x 4 str., 1 x 5 str. Prostredníctvom 25 / 29,5 / 34/40/45, 5 cm (= 70/82/94/110/126 s.) Z gumy zatvorte zostávajúcich 13 strán.

Planck výstrih: na ihly číslo 3,5 závit Piscine dial 70/74/80/84/90 p., kravata 2 cm (= 6 ks) gumička, 1 osoba. p. osôb. n. a niekoľko radov osôb. steh kontrastnej nite. Tieto riadky žehliť a rozpúšťať ich pri montáži na hlavnú niť.

zostava: vykonajte ramenné švy, postranné švy a švy rukávov. Šiť na rukávoch. Šijte lištu na rez s kotviacim stehom z tvárí. side.

Video lekcia

Ak chcete pomôcť začiatočníkom pletené žakárové vzory s pletacími ihličkami, môžete použiť pomoc profesionálnych pletařky, ktorí podrobne ukážu každú manipuláciu ihiel s vláknami. Takýto nórsky motív by vyzeral skvele na oblečenie pre ženy, mužov a deti. Je obzvlášť výhodné, aby tento žakárový vzor bol pletený v kruhu, a ukáže sa to bez švihadiel.

Video: ako spájať krásne žakárové pletacie vzory

Pozrite si video: dopleta 4 (Február 2020).