Ako sa zbaviť viny a odpustiť si radu

Prakticky každý človek čelí pocitu viny a hanby za akékoľvek zneužitie v živote. Je to jedna z najničivejších emócií, ktorá nedáva normálny život, spôsobuje bolestivé zážitky a emocionálne ťažkosti.

Obsedantná vina, ktorú sme nemohli včas uhasiť v duši, postupne zjednocuje z vnútra, negatívne ovplyvňuje osobný život a vzťahy s ľuďmi. Nepohybuje sa, premenuje sa na komplex, z ktorého trpí sebaúcta. Ako sa zbaviť posadnutého viny a odpustiť si chybu, ktorú ste urobili v minulosti?

Ako sa zbaviť psychológie viny

Viny pocity nie sú len výčitky pre perfektné zneužitie, ktoré majú tendenciu zažiť normálnu osobu. Ide o agresiu, vnútornú výčitku samého seba za chybu, sebaobvinu za konanie alebo nečinnosť v situácii, ktorá sa nedá opraviť.

Človek sa cíti povinný všetko, nemôže sa zbaviť komplexu "vždy vinného". Spravidla je príčina obsedantnej hanby kladená od detstva a je uložená rodičom a učiteľom.

Frázy a výčitky ako: "Roztrhali ste nohavice a teraz musím pracovať ešte ťažšie, aby som ich kúpili pre vás", tvoria v detskom mysli pocit viny pred rodičmi, dieťa sa považuje za prameň všetkých problémov a problémov dospelých.

V dospelosti sa človek pokúša byť dobrým pre všetkých, bojí sa urážať alebo sklamať iných, a nielen blízkych. Ak sa mu stane nejaká životná situácia, v ktorej musí podľa jeho názoru konať, zlé alebo zlé, hľadá túto príčinu iba v sebe, je neustále trýznený svojim svedomím za to, čo urobil, nemôže odpustiť seba.

Psychológia problému spočíva v správaní jednotlivca. Osoba s komplexom viny sa správa takto:

 • nevstupuje do sporu, diskutuje, vyhýba sa konfliktom, nemôže brániť svoju pozíciu, obáva sa reakcie ostatných;
 • neustále analyzuje, či niekomu povedal, či to spravil správne;
 • snaží sa prispôsobiť očakávaniam inej osoby, chce byť dokonalý a dobrý;
 • bojí sa urážať iných slovami, vyhláseniami;
 • je ľahko manipulovať s takouto osobou, často sa používa na žoldničné účely;
 • je pre neho ťažké odmietnuť a povedať nie.

Ako sa zbaviť viny a hanby

Aby ste sa zbavili pocitu "večného viny" a odpustili ste sa za chyby, použite poradenstvo psychológa:

1. Psychologické zariadenie, ktoré pomáha vidieť a vyhodnotiť problém zo strany. Popíšte všetky veci, ktoré spôsobujú vnútornú starostlivosť a hanbu na kus papiera. Uveďte svoj čin, pre ktorý ste trýznení svedomím, v najmenších podrobnostiach. Na konci vyznania napíšte dôvody, prečo ste to museli urobiť. Nájdite ospravedlnenie vašej akcie a odpustite si ju a potom napnite kus papiera. Mali by ste mať pocit, že spolu s papierom vylučujú všetky negatívne emócie, ktoré zničia život.

2. Povedzte o svojich bolestivých zážitkoch niekomu, kto vás môže porozumieť. Môže to byť psychológ, špecialista na službu dôvery alebo vyznanie v cirkvi.

3. Snažte sa zabudnúť na skutok, ktorý spôsobuje zármutok. Použite jednu z metód psychológie: ak máte myšlienky a spomienky na svoju čin - hovorte nahlas kľúčovú frázu, o ktorej si myslíte, napríklad: "Naďalej žijeme," "Všetko bude v poriadku."

Príčiny pocitu viny u človeka

Pocit viny, už dospelí, môžeme pred blízkym a drahým ľuďom nevieme, ako napraviť situáciu. Ako sa zbaviť obsesívnych pocitov, prestaňte hľadať dôvody v sebe?

Vina pred deťmi spôsobuje a ako sa zbaviť

Mnohí rodičia sa cítia vinní z vlastných detí, keď dospelé dieťa nedosiahlo svoje ciele, nestalo sa tým, kto ho chceli vidieť.

Berúc do úvahy, že ak by doň vložili viac úsilia, nerobili by chyby, život dieťaťa by bol iný. Toto presvedčenie robí rodičov nešťastné.

Ako sa zbaviť deštruktívnych pocitov:

 • prestať obviňovať sám seba, musíte odpustiť seba;
 • dajte dieťaťu čas a pozornosť, nezabudnite na seba, na svoje záujmy;
 • požiadať o odpustenie, vysvetliť príčiny situácie.

Ako sa zbaviť posadnutého viny pred matkou

Dospelí deti sa niekedy cítia vinní pred svojou matkou za to, že ju v detstve príliš zarmútili, za to, že je hrubá alebo nie, a nie navštíviť počas svojej choroby.

Vyrušovanie takéhoto správania je často prekážkou pre šťastie a normálny život.

 • Vina pred metódami likvidácie matky:
 • hovorte úprimne s tvojou matkou, požiadaj o odpustenie všetkého utrpenia, ktoré utrpela, aby si sa mohol odpustiť;
 • Ak je to možné, venujte viac pozornosti rodičom.

Ako sa vyrovnať s pocitom viny pred zomrelou osobou

Obzvlášť bolestivé zážitky spôsobujú pocit viny pred zosnulou matkou, keď nie je príležitosť požiadať o jej odpustenie. Aby sme sa zbavili komplexu pred mŕtvym človekom, mali by sme si uvedomiť, že je nemožné ho vrátiť a prijať túto skutočnosť. Mentálne požiadajte o odpustenie od milovaného človeka, uvoľnite bolesť a výčitky.

Vina po alkohole - ako sa ho zbaviť

Ďalším dôvodom, prečo ľudia majú tendenciu pociťovať hanbu, sú obsedantné negatívne pocity po nadmernom pití, alebo skôr ich správaní. Svedomie trápi človeka po dlhú dobu, nemôže odpustiť za svoju činu.

ako zbavte sa po alkohole negatívnych emócií:

 • požiadať o odpustenie pre váš čin;
 • smiať sa na seba;
 • kritizujte sa v prítomnosti ostatných za svoje nedobrovoľné správanie, priznávajte, že ste sa mýlili a odpustili sami, sľubujúc, že ​​sa to už nestane.

Ako sa zbaviť viny a odpustiť si radu

Aby ste sa odpustili a prestali byť vinní, použite tipy a triky:

1. Naučte sa byť zodpovední za vaše rozhodnutia a vaše rozhodnutia. Neodpovedajte na manipulácie, to je len vaše rozhodnutie a nikto ho nemôže ovplyvniť.

2. Uvedomte si a vylúčte všetky príčiny, ktoré môžu spôsobiť výčitky.

3. Prestaňte všetci radi. Nemôže byť dobré pre všetkých.

4. Naučte sa povedať nie, rešpektujte svoju voľbu a ocente svoj čas. Vysvetlite osobe, že máte aj dôležité veci.

5. V akejkoľvek situácii, buď sami seba, nesnažte sa splniť očakávania niekoho.

Pozrite si video: Duše K - tentokrát o uzdravení z tinnitu a endometriózy (November 2019).

Loading...