Ručne vyrábaná patchwork

Veľmi pekný a cenovo dostupný druh ručne vyrobenej je patchwork, tiež nazývaný patchwork. Tento druh vyšívacieho stroja, ktorý prišiel k nám z Anglicka pred niekoľkými storočiami, zachytáva srdcia a ruky tvorivých a kreatívnych hostesiek, ktorí radi skĺbili obchod a potešenie. V tomto prípade je patchwork uľahčuje zbavenie pekných textílií nahromadených doma, farebných šijacích ozdôb, starých obľúbených vecí, ktoré jednoducho nemožno navždy oddeliť.

Patchwork je dôležitá pozorovať určitú logiku pri tvorbe zloženia a príprave jej podielovtakže produkt vyzerá harmonicky a je navrhnutý v rovnakom štýle. Po rozhodovaní o štýle a materiáloch je potrebné na skicu načrtnúť presne ako budúcnosť bude vyzerať. Mozaika, ktorá je výsledkom zložených tkanív, môže byť vytvorená z veľmi odlišných tkanív, ale je lepšie, ak sa farby úspešne kombinujú, vrátane kontrastných, a textúra tkanín bude podobná, Je možné pripojiť záplaty do jedného celku ich šitím ručne alebo pomocou šijacieho stroja.

Odrody patchwork existuje veľa a špecifiká diela sa môžu líšiť v závislosti od regiónu, odkiaľ pochádzajú. Najbežnejšie a najpopulárnejšie varianty patchwork sú teraz:quilting, blázon a japonský zlátanina, Quilting, populárny v Spojených štátoch, sa líši od technológie patchwork za prítomnosti prešívanej základne a bavlnenej podložky a tým aj objemu vzorov. Crazy je kombinácia patchwork s jasnými kontrastnými farbami, nezvyčajnými textúrami a prvkami na jednej veci, ktorá napriek tomu vyzerá harmonicky. Japonská patchwork je hladkosť farebnej kombinácie šitia; hodvábne a bavlnené tkaniny; Japonská technika vyšívania "Sashiko" (ihlicové stehy dopredu); ozdoby vo forme strapcov alebo okrajov.

Odkiaľ pochádza technika patchwork, pomáha vytvárať:

 • Užitočné veci pre dom unikátny dizajn a ľahký príjemný štýl.:

Vankúše na vankúše, prikrývky, koberčeky, čiapky, obaly, detské hračky, panely, závesy;

 • Textilné predmety užitočné v kuchyni:

obrúsky, obrúsky, obrusy;

 • jasný kompozitný šatník:

sukne, kabáty, šaty, sukne, košele, pončo, tašky, peňaženky, kozmetické tašky.

Výsledok práce urobí znateľné úpravy interiéru a štýlu bežeckej a jej blízkych. Navyše, špeciálna vec, ktorú robíme v technike patchwork, je nezabudnuteľný darček, ktorý poteší priateľov a príbuzných o mnoho ďalších rokov.

Vedené chuťou a túžbou vytvoriť niečo nové a užitočné, je možné vytvoriť skutočné umelecké dielo lokálneho rozsahu zo starých a nepotrebných fragmentov vašej osobnej histórie. Jeden sa musí len vopred oboznámiť s niekoľkými základnými pravidlami patchwork a môžete sa bezpečne dostať k podnikaniu. Pamätajte si, že aj keby to bolo prvé dielo v tomto štýle, nie je nič strašného a neuveriteľne náročného v tomto - diagramy a opisy práce pomôžu s tým.

Master class "patchwork for beginners"

Predtým, ako sa učia vzory práce s výrobkami v patchwork technike, nováčikovia potrebujú oboznámiť sa so všeobecnými znakmi tejto ručnej techniky. Ide o presné štádiá práce, ktoré je potrebné dodržiavať, bez ohľadu na to, aký výrobok chce remeselník šiť z handier.

 • Plánovanie budúcej vecnej mriežky

Počiatočná fáza celej práce bude presná definícia jej hraníc: aký je tento produkt a ako to vidíte? Potom sa vypracuje primitívny náčrt s presným ornamentom, vzorom a rozložením vzorov a plánuje sa plán, podľa ktorého sa "narodí" nová vec. Je lepšie, aby začínajúci majster patchwork pracoval najskôr pomocou hotových programov, čo im ušetrí od možných chýb a zbytočnej práce.

 • Výber a príprava textílie

Krása patchwork spočíva v takmer bezrizikovej produkcii - to znamená, že môžete použiť stale tkaniny, oblečenie, obrusy - čokoľvek. Môžete tiež ozdobiť ornament s nejakou novou látkou so špeciálnym vzorom. Typ tkaniny je vybraný v závislosti na budúcnosti: ak je oblečenie, potom je žiaduce použiť prirodzené svetlo tkaniny, ak je predmetom domácnosti, potom vyberte husté a odolné materiály. Pre klasické patchwork charakteru je rovnaká alebo podobná štruktúra všetkých handier.

Po výbere tkaniny musí byť pripravená na ďalšiu prácu: umyť a žehliť pomocou pary.Ak je to potrebné, môžete škrob tkaniny tiež.

 • Vytváranie šablón

Aby ste správne vypočítali hranice tkanín, mali by ste použiť šablónu - vzor detailov náplasti požadovaného tvaru. Môžu byť zakúpené v špecializovaných predajniach alebo vyrobené samostatne. Šablóny sú vyrobené z lepenky alebo hustého papiera vo forme štvorca alebo iného vhodného vo forme rámov, ktorého horná hranica bude znamenať hranicu emisných kvót, Potom sa urobí malá zarážka pre vnútorný okraj rámu a vykreslí sa druhý obrys - to znamená normálna veľkosť chlopne, Začiatočníci to potrebujú tým, že označia obe hrany vzoru na tkanine ceruzkou: vonkajší obrys potrebujú odrezávacia linka vetvya vnútorné pre spojenie švovej línie s inými záplatami.

 • Technika rezanie jednotlivých záplat

Dokončená šablóna sa aplikuje na zadnú časť textílie a obe obruby obkolesujú kriedou, mydlom alebo ceruzkou. Podľa vzoru vhodného tvaru a veľkosti vyrezajte potrebné záplaty. Je dôležité si to uvedomiť tkanina je rezaná v smere vlastného vlákna.

 • Spojenie častí tkaniny v hotovom výrobku

Neskôr, keď sú klapky pripravené a rozložené v správnom poradí, budú musieť byť prešité pozdĺž vnútorného obrysu vzorov. Najväčšie husté vzory sú na podšívke predtým pripevnené a prešité. Ak tieto diely nemajú kvóty, šablóny sú okamžite šité na švy.

 • Vlastnosti pripojenia handry

Dokonca aj v tejto oblasti majú ihličnatí veľký výber možností upevnenia tkanín na budúci patchwork objekt. Existuje mnoho techník kombinovania záplat, ktoré prichádzajú s každým novým módnym trendom, ale tu sú hlavné a najpopulárnejšie medzi nováčikmi a skúsenými remeselníkmi:

 1. štvorca (buď štvorcové vzory, alebo vytváranie štvorcov rôznych tvarov);
 2. pásy(pásy rôznych farieb a veľkostí sú šité paralelne alebo v kruhu);
 3. trojuholníky(buď skutočné rovnoramenné trojuholníky sú navzájom spojené, alebo vytváranie konkrétnych vzorov rôznych tvarov z trojuholníkov);
 4. plást medu (šesťuholníkové chlopne ako výsledok tvoria akýsi druh voštinového plástu, nazývaný aj "babičkova záhrada");
 5. Lapachiha (komplexná technika patchwork s použitím chlopní so surovými okrajmi, ktoré by mali byť zložené do chaotického a zložitého vzoru, pričom by sa vytvoril efekt objemu). 

Ako šiť posteľ?

Takže keď sa rozhodnete pre voľbu veci, môžeme pristúpiť k konkrétnym akciám, konkrétne k práci podľa schémy veci. Tí, ktorí chcú šijacie prádlo poskladať vlastnými rukami, by mali dodržiavať nasledujúce jednoduché pokyny.

Je dôležité: Od začiatočníkov sa odporúča začať pracovať v štýle patchwork so štvorcovými záplatami - to je najjednoduchšia možnosť, ktorá nevyžaduje príliš veľa pozornosti a trpezlivosti od neskúseného majstra.

 • Príprava na prispôsobenie posteľnej šatky

Odpovedáme na nasledujúce otázky, ktoré vám pomôžu naplánovať prácu presne:

 1. Aká je veľkosť budúcej postieľky?
 2. V ktorej miestnosti je šitá? Aký je štýl a farebná schéma? Má štýl prikrývky a miestnosti?
 3. Aký obrázok bude zobrazený na posteľnej bielizni? Ako sa najlepšie upevňujú handry?

Príprava na začatie:

 1. Nakreslili sme náčrt a našu vlastnú schému budúcej patchworkovej posteli (alebo konáme na modeloch skúsených remeselníkov);
 2. Vyberáme textílie pre hlavný vzor a pre obloženie a vnútra postele, pripravíme materiály pre prácu (umývanie, škrob, železo);
 3. Pripravujeme potrebné nástroje pre prácu: pravítko, nožnice, ihly, nite, špendlíky, šijací stroj, kriedu alebo ceruzku;
 4. Vyrežte šablóny pre opravy.
 • Vytváranie textílií

Odoberáme kusy tkaniny a odoberáme z nich rovnaké štvorčeky podľa prvého vzoru - s obrysom zarážok pre tkaninu, potom označte vnútorné okraje vzoru na tkanine - s kontúrami pre budúce švy (dodržiavame odporúčania z vyššie uvedeného odseku "vytváranie vzoru"), vyznačením ceruzkou na tkanina;

 • Hlavné práce na šitie patchwork postele
 1. Dostávame dve kusy tkaniny s rôznymi vzormi (podľa schémy a náčrtu), zložte ich šijacou stranou vedľa seba, šiť presne pozdĺž obrysových značiek pre švy. Vyčistite všetky čerstvé šev so železom. Pripevnite ďalšiu klapku alebo dve šité klapky, čím vytvoríte jedno plátno.
 2. Teraz je potrebné spojiť dokončené šité štvorce s šedým dielom. Keďže ide o prikrývku, potom by tu nemala byť vnútrajška v podobe vypchávkového polyesteru alebo batovania. Najprv musíte položiť tkaninu na zadnej strane posteľnej bielizne (či už je to bavlnená tkanina alebo kamienka) lícom nadol, zakryte ju pripravenou handričkou s prednou stranou hore, pripevnite ju kolíkmi. Teraz prikrývka takmer pripravená na pokrytie písacieho stroja na okraji štvorcových záplat.
 3. Vykonávajte výrobky na okrajoch v štýle patchwork. Aby ste to urobili, vezmite pásik látky o niečo dlhší ako požadovaná strana pokrývky, preložte ho na polovicu, pripevnite veci k okraju prednej strany a šiť (prebytočné okraje okraja by sa mali nosiť na nesprávnej strane a znova zošité z prednej strany, čím sa vytvorí čistý okraj). Opakujte pre všetky strany.

Detská deka s vlastnými rukami

Ak chcete vytvoriť dieťa deka v štýle patchwork, môžete sledovať rovnaký vzor práce ako pri vykonávaní deku, stačí postarať sa o teplé podšívka.

Detská deka v štýle patchwork sa zvyčajne vyrába v jasnom alebo naopak, v tichšom, jemnom štýle, aby sa dieťa pred spaním cítilo pohodlne a teplé. Pokúsme sa urobiť veci trochu jednoduchšie pre začiatočníkov, ktorí práve musia objaviť nádherný svet remeselnej ručnej práce a urobiť detskú prikrývku pomocou zjednodušeného schémy.

 1. Pripravte sa na to: 4 typy predpripravených textílií pre náplasti; rúno; niť; ihly; kolíky; šijací stroj; nožnice; linka; hotové šablóny.
 2. Z náplastí na hotových šablón sme nakrájali 48 štvorcov (8 cm strana, spolu s odstupom od budúceho švu).
 3. Štvorce sú šité spolu, čerstvé švy sú neustále starostlivo vyhladené.
 4. Dajte rúno na pracovnú plochu, umiestnite na ňu syntetické zimné tehly, môžete ich pripevniť pomocou kolíkov alebo jemne ich zamiesť rukami.
 5. Teraz je potrebné stehovať všetky tri plátna na okrajoch s odstupom 1 cm.
 6. Tiež by ste mali šiť na stroji na okraji štvorcových rezov.

Majstrovská trieda - patchwork mozaika

Výrazným dielom patchwork je patchwork mozaika. Bez ohľadu na to, akým smerom si patchworker vybral remeselníka, aký dizajn a štýl zmiešania náplastí svojím vkusom bude neodmysliteľnou súčasťou diela - to je spájanie viacerých častí vzoru dohromady. Vytváranie mozaiky - skladanie z farieb, textúr a textúr a spojenie jedného súboru farieb, vzorov a ozdôb - tak priťahuje kreatívnych ľudí, ktorí si vybrali mozaiku ako svoju obľúbenú činnosť.

Pokúsime sa nasledovať proces vytvárania jednoduchého mozaika na príklade malého bloku od začiatku až po pripojenie všetkých prvkov obrazu.

Takže, vyberte jednoduchý vzor vo forme trojuholníkov a štvorcov. Vytvárame presný náčrt mozaiky s ohľadom na proporcie. Nakreslíme veľké štvorce menších štvorcov 6 × 6. Vo vnútri týchto štvorcov urobíme ozdobu trojuholníkov údajne inej farby. Výsledkom by malo byť 64 trojuholníkov a 4 štvorce, ktoré tvoria vzor mozaiky.

Aby ste uľahčili úlohu a urýchlili proces, zabudnite na to, aby sme tento neuveriteľný počet trojuholníkov vystrihli a pokúsili sa Použite blok rýchlosti patch blokov, Na predbežne nakreslenej skici merame stranu trojuholníka. Potom na grafovom papieri vytvoríme dva trojuholníky navzájom rovnobežné a pridáme zo všetkých strán prídavok vo výške 6 mm, čo má za následok štvorec. Preto dva pevné štvorce sú štyri rôzne farebné trojuholníky. Tu sa počítanie požadovaného počtu štvorcov závisí od počtu farieb tkanín, ktoré si majster vybral, ako aj od ich rozloženia podľa náčrtu.

Po vypočítaní požadovaného počtu a vyrezávaní štvorcov podľa šablóny preložíme štvorce rôznych farieb po druhej lícom nadol, rozdelíme horný kried, marker, ceruzku alebo mydlo diagonálne na dva trojuholníky. Podľa tejto značky sa ustúpime o množstvo kvót najprv v jednom smere, čím sa pomocou šijacieho stroja vytvoríme linku, čím blikajú niekoľko viacfarebných škvŕn, potom v opačnom smere. Teraz môžete uvoľniť dokončené prešité štvorce z viacfarebných trojuholníkov tým, že odsekáte záplaty pozdĺž križovatky nakreslenej skôr. Potom musíte prejsť prídavkom železnej linky, rovnako ako zbaviť nadbytočných chvostov na látke.

Z dvojfarebných štvorcov pripravíme potrebnú mozaiku mozaiky a teraz rozdeľujeme štvorce na dlhé čiary, ktoré sme potom šiť do horizontálnych pruhov. Posledným dotykom je šiť horizontálne pruhy do dokončenej mozaiky.

Zariadenia pletené prikrývky

Popri patchwork môže patchwork ponúknuť rad handymenov patchwork pletenie, Môžete pletené krásne veci v štýle patchwork s pletenie aj háčkovanie. Predpokladá sa, že je ľahké vykonať posteľné prikrývky, prikrývky, obrusy a čiapky pomocou technológie pleteného pletenia - geometrické postavy sú pletené podľa jednoduchých schém a potom spojené.

V prípade pleteniny sa používajú pestrofarebné priadze, kvetinové motívy, vizuálna hra s geometrickými figúrkami, vlnité vzory na plátne a veľa ďalších vecí, ktoré umožňujú ženám s ihlou používať jej schopnosti a nápady naplno.

Existuje niekoľko spôsobov, ako pripojiť pripravené súvisiace tvary.: hotové chlopne priadze sú na samom konci šité do pevnej plátno; postupne sa navzájom prepojiť správne počas vyvyazyvaniya patchwork produktov.

Zvážte, ako to funguje na jednoduchom príklade - pletené puzdro.

Najjednoduchšou možnosťou by bolo priviazať prikrývku štvorcov. Na spojenie jednej zložky patchworkovej prikrývky je potrebné napísať správne množstvo slučiek na pletaciu ihlu. Ak chcete vytvoriť štvorec so šírkou 15 slučiek, musíme vytvoriť sériu 31 (15 + 1 + 15). Rozumie sa, že jedna slučka vytvorí roh nášho budúceho námestia.

Závesy by mali byť zviazané na každej strane.

Pri vytváraní druhého riadku vykonajte odpočítanie: namiesto predného, ​​spojte tri streky dohromady v strede. Na okraj figúrky mali uzliny, odstráňte prvú slučku z ihly na pletenie a plete ju vpredu. Keď sú tri slučky zmenšené, narežte a zafixujte vlákno potiahnutím vonkajšej slučky.

Ďalším štádiom pleteniny s pletacími ihličkami s popisom je vytvorenie druhého geometrického prvku. Tradične je potrebné na pletenú ihlu utiahnuť 15 nových slučiek a ďalších 16 na okraj už vytvoreného štvorca: vytiahnite ihlu na pletenie za okraj a vytiahnite slučku. Pri vytváraní tohto prvku odtiahnite stredové slučky v každom druhom rade, rovnako ako pri vytváraní prvého štvorca.

Je dôležité: Vopred vypočítajte, koľko štvorcov danej veľkosti musí byť pripojených, aby sa produkt dostal s požadovanou šírkou. Všetky ostatné štvorčeky v rade sú viazané na už vytvorené.

Háčkované vankúše

Háčkovanie háčkovanie má svoje výhody, najmä ak má needlewoman má dostatok skúseností s týmto druhom ručné práce. Ale ak hovoríme o patchwork pre začiatočníkov - schéma bude krok za krokom pomôcť vyrovnať sa s akýmikoľvek ťažkosťami, nemali by ste sa obávať.

Pri vytváraní háčkovaných vecí pomocou technológie patchwork sa získajú jemné a krásne obrusy, čiapky, obliečky na vankúše a oblečenie. To všetko môže byť vykonané ako v jednoduchej podobe, tak aj zaujímavejšou formou - napríklad s motívmi s otvorenými okrajmi. Často nájdete háčkované kvety a vzory kombinované do jedného viacfarebného plátna. Tieto detaily tiež pridávajú špeciálny nádych do pleteniny.

Zvážte viac v tomto článku ako môže vyzerať háčkovaný vankúš patchwork, Konkrétnejšie ide o schému a opis realizácie háčkovania vankúšov.

Na jednu stranu vankúša musíte viazať 25 štvorcov. Po prvé, pripojme nám námestie 10 × 10 s postupným schémou. Potrebujeme priadzu niekoľkých farieb a háku №4.

Skratky používané v schéme:

 • v. n. - vzduchová slučka;
 • HP- predná strana;
 • CCH- dvojité háčkovanie;
 • PSBN - polokĺpka bez nakida;
 • Ind. - medzera;
 • rep.- opakovať;
 • mark. - ďalší;
 • každej z nich. - každý.

priebeh:

 1. Viazajte ružový kruh, otočte ho lícom nadol, vložte háčik do 1. rohovej medzery a nakreslite vlákno cez ňu - na háku sa objaví 1 slučka. Teraz kravata 3 palcov. n. - počítajte ich ako 1. háčkovanie.
 2. Вывязывая петли поверх короткого конца нити с целью закрепить ее, свяжите 2 столбика с накидом, 2 в. п. и 3 столбика с накидом - все в один и тот же промежуток, чтобы получился 1-й угол.
 3. Свяжите 1 в. п., затем 3 столбика с накидом, 2 в. п. и 3 столбика с накидом - все в следующий промежуток, чтобы получился угол. Повторите еще 2 раза - должно получиться 4 угла. Завершите круг, выполнив полустолбик без накида в 3-ю в. п.
 4. Перейдите к 3-му кругу, связав т полустолбики без накида в первые 2 столбика с накидом и 1 -й угловой промежуток. Теперь свяжите 3 в. п., считая их 1 -м столбиком с накидом.
 5. Свяжите 1-й угол, затем 1 в. п. и 3 столбика с накидом в следующий промежуток. Продолжайте вязать по кругу, провязывая угловую группу в каждый угловой промежуток и добавляя 3 столбика с накидом в промежутках между угловыми группами. Выполните полустолбик без накида в 3-ю в. п. и закрепите нить.
1-й ряд вязания элемента пэчворк подушки крючком. 2-й и 3-й ряд вязания элемента пэчворк подушки крючком. 4-й ряд вязания элемента пэчворк подушки крючком.

Сборка квадратов в единое изделие:

 1. Используя основной цвет пряжи, сшейте маленькие квадраты вместе, собрав переднюю деталь наволочки. Квадраты сшейте сначала по рядам - 5 рядов по 5 квадратов, сверяясь со схемой сборки, начиная с верхнего правого квадрата. После этого сшейте полосы, выполнив вертикальные швы, дополнительно делая по 1 столбику в каждый промежуток по обе стороны от горизонтального шва.
 2. Для соединения передней и задней деталей чехла, сложите обе детали изнаночными сторонами внутрь. Соедините детали, делая ряд столбиков по внешнему краю деталей, и по три столбика в угловом секторе. Соединив три стороны чехла, вложите подушку и закройте отверстие (либо столбиком, как и остальные стороны, либо можно пришить в этом месте пуговицы или молнию).
Соединение деталей подушки. Распределение цветных квадратов в стиле пэчворк.

Video lekcia

Чтобы облегчить работу и избежать возможных ошибок в работе, можно воспользоваться опытом бывалых почитателей и исполнителей пэчворка и посмотреть не только фото мастер-классы, но и видео, помогающие справиться с этим нелегким, но очень интересным делом.

В данном случае мастер работает с треугольниками, которые затем сшиваются в красивый цветочный квадрат. Подобная мозаика смотрится замечательно на крупных изделиях вроде одеял, покрывал, скатертей, ковриков.

Видео урок “пэчворк для начинающих рукодельниц” - МК

А вот как нужно прошивать все слои готового изделия:

Loading...