Ako urobiť snímku obrazovky v počítači?

Prakticky každý užívateľ PC prišiel s potrebou vytvoriť screenshot, ale nie každý vie, ako to urobiť. Niekedy budete potrebovať snímku určitej časti obrazovky alebo celej stránky webu, potom vyvstáva otázka: "Ako vybrať potrebnú oblasť?".

Rôzny softvér má inú sadu vykonávacích príkazov, vrátane obrazovky. Pokúsime sa zistiť, aké príkazy, klávesové skratky a programy je možné vykonať v systéme Windows.

Vytvorte snímku obrazovky pomocou tlačidla „Print Screen“

Úplne na všetkých klávesniciach rôznych zariadení je tlačidlo "Print Screen". Je definovaný ako „horúce tlačidlo“ na snímanie snímok obrazovky. To vám umožní "screen out" a uložiť obrázok bez ďalších nástrojov.

Toto je vstavaná funkcia operačného systému. Jediný rozdiel v označení na klávesniciach: "Print Screen", "PrntScrn", "PrtScn", "PrtScr" alebo "PrtSc".

Pre počítač musíte kliknúť na tlačidlo "Print Screen".

Prenosný počítač vyžaduje súčasné stlačenie 2 tlačidiel: "Print Screen" a "Fn".

Pre snímku obrazovky aktívneho okna (t. J. Pracovné okno grafického používateľského rozhrania) musíte súčasne stlačiť "Alt" a "Print Screen" na počítači.

Pre laptop - "Alt", "Print Screen" a "Fn".

Snímka obrazovky sa uloží do schránky, odkiaľ ju môžete vložiť do ľubovoľného programu stlačením klávesov "Ctrl" a "V". Tieto príkazy sú rovnaké pre všetky operačné systémy Winows.

Poznámka: pre Windows 8 a 10 je jednoduchý príkaz na snímanie obrázkov: Win + PrtScn. Automaticky sa ukladajú do priečinka v knižnici obrázkov. Ak potrebujete snímku len aktívneho okna, stlačte kombináciu Alt a Print Screen, vložte ho do požadovaného programu a uložte.

Ako uložiť obrázok?

Ak chcete snímku uložiť, musíte obrázok preniesť do editora Paint, ktorý sa nachádza v „štandardných programoch“ hlavného menu systému. Menu nájdete pod tlačidlom „Štart“ alebo „Menu“. Ak nemôžete nájsť program Skicár, v hlavnom menu na paneli vyhľadávania zadajte názov vyhľadávacieho nástroja, ktorý sa zobrazí v rozbaľovacom zozname.

Po otvorení editora Paint photo na paneli nástrojov nájdite tlačidlo „Vložiť“ alebo použite príkaz „Ctrl + V“ - zachytený fragment z vyrovnávacej pamäte bude extrahovaný do programu.

Vložiť obrázok do programu Skicár

Potom na paneli úloh nájdite tlačidlo uloženia vo forme diskety a zadajte cestu uloženia. Môžete použiť kombináciu klávesov „Ctrl + Shift + S“.

Odporúča sa ukladať grafické súbory v bežných formátoch, aby ste ich mohli otvoriť v ľubovoľnom systéme. Tieto formáty zahŕňajú JPG a PNG, BMP a vo výnimočných prípadoch TIFF.

Uloženie obrázka do programu Paint vo formáte PNG

Ak chcete uložiť snímku obrazovky do cloudu alebo ju odoslať, použite kombináciu klávesov Windows + H. Po nasnímaní snímky sa zobrazí panel so zoznamom aplikácií, prostredníctvom ktorých je možné obrazovku odoslať.

Vytvorte snímku obrazovky pomocou programu "Nožnice"

V systéme Winows sa nachádza systémový program „Nožnice“, ktorý umožňuje vytvárať snímky obrazovky v ktorejkoľvek časti obrazovky. Tento nástroj sa nachádza v „štandardných programoch“ hlavného menu systému, ktoré sa otvorí tlačidlom „Štart“ alebo „Menu“.

Program "Nožnice."

Po otvorení programu musíte z rozbaľovacieho zoznamu vybrať tlačidlo „Vytvoriť“ a zadať požadovanú formu budúcej snímky obrazovky alebo oblasti. Zoznam sa nachádza na pravej strane tlačidla „Vytvoriť“ na paneli s nástrojmi. Akonáhle ste sa rozhodli pre formulár, kliknite na tlačidlo "vytvoriť" a obrazovka zmení farbu.

Zvýraznite požadovanú oblasť pre snímku. Automaticky sa zobrazí okno pre uloženie, v ktorom môžete upraviť grafický súbor. Existuje niekoľko nástrojov na editovanie: pero, marker a guma. S ich pomocou môžete zvýrazniť text v texte alebo urobiť nápisy.

Snímky sa ukladajú prostredníctvom „Ctrl + S“ alebo pomocou tlačidla Uložiť ako disketa.

Ďalší softvér obrazovky

Ak chcete urobiť snímku obrazovky, môžete použiť ďalšie bezplatné programy od spoločnosti Microsoft, ktoré sú voľne dostupné.

Jedným z týchto programov je Snip. Urobí snímku obrazovky celej obrazovky a jej jednotlivých častí. Program má ďalšie funkcie: dokáže nahrávať video a zvuk.

Snip screenshot program

Môžete použiť aj iné programy od iných vývojárov. Napríklad ľahko použiteľný program PicPick. Má niekoľko nástrojov pre prácu s obrázkami.

PicPick pracuje na princípe Paint. Keď otvoríte okno, keď kliknete na PrtScn, obraz monitora sa okamžite objaví v pracovnej oblasti programu. Ak potrebujete niečo fragmentovať, vyberte časť „Nová úloha“ a „Vybratá oblasť“. Potom označte požadovanú oblasť, kliknite na "Súbor", posledná akcia - uloženie v požadovanom formáte a vykonanie potrebného programu.

Screenshot Program Gyazo

Ak potrebujete editor fotografií s pokročilejšími funkciami, môžete použiť program Gyazo. Tento program ukladá všetky screenshoty v "cloud" na serveri a ukladá ich zadarmo mesačne. Môžete k nim kedykoľvek pristupovať.

Tento program má aj platené služby. Za pár dolárov, ktoré ponúkajú neobmedzené skladovanie a rad ďalších nástrojov, medzi ktorými je schopnosť kopírovať text z screenshotov.

Program môžete používať nasledovne:

 • Vytvorte si účet a stiahnite si „klienta“ z oficiálnej stránky Gyazo;
 • Na pracovnej ploche sa zobrazí skratka programu. Kliknutím na ňu musíte vybrať požadovanú oblasť obrazovky a vytvoriť snímku obrazovky;
 • Program spustí prehliadač a otvorí stránku s vytvoreným grafickým obrázkom v on-line galérii, kde s ním môžete vykonávať rôzne manipulácie.
Screenshot Program Gyazo

Online služby pre snímky obrazovky

Existuje mnoho online služieb pre vytváranie screenshotov. Ak to chcete urobiť, nainštalujte špeciálne programy, ktoré vám umožnia nielen nasnímať snímku obrazovky a uložiť ju na server, ale okamžite im dať odkaz. S pomocou týchto programov môžete ľahko odfotografovať stránky stránok zadaním iba adresy.

Medzi najvhodnejšie online screenshoty patria:

 • Floomby;
 • Joxi;
 • LightShot;
 • iWebToShot;
 • ScreenCapture.

Ako urobiť screenshot na Linuxe

Spôsoby vytvorenia snímky obrazovky v Linuxe majú nejaký problém, pretože v tomto operačnom systéme neexistuje žiadny špeciálny program pre snímky obrazovky. Všetko závisí od komponentov zahrnutých v distribúcii. Väčšina z nich by mala mať aspoň jeden screenshot.

Pre linux nie je kláves Print Screen funkčný, ale pre desktop GNOME je aktívny v Ubuntu a Linux Mint.

Na vytvorenie snímky obrazovky môžete použiť nasledujúcu metódu:

 • Stlačením tlačidla PrtScn sa nasníma snímka celej obrazovky. Je možné ho uložiť do ľubovoľného priečinka;
 • Stlačením Alt + PrtScn sa vytvorí obrazovka aktívneho okna;
 • Keď stlačíte Shift + PrtScn, môžete vybrať požadovanú časť obrazovky;
 • Pomocou programu Gnome-Screenshot môžete upravovať snímky obrazovky, pretože program ponúka ďalšie nástroje, napríklad efekty dizajnu.

Môžete použiť editor obrázkov GIMP:

 • Pomocou „aplikačného centra“ nainštalujte editor obrázkov GIMP;
 • Ak chcete vytvoriť obrazovku, musíte kliknúť na: „Súbor“, „Vytvoriť“, „Snímka obrazovky“ a vybrať typ obrázka, ktorý sa zobrazí v okne GIMP;
 • Ak chcete uložiť výsledný grafický obrázok, kliknite na „File“ a „Export“, zadajte požadovaný priečinok a potom znova „Export“.

Ďalšou metódou je editor Shutter, môže byť nainštalovaný prostredníctvom správcu balíkov:

 • Po inštalácii vyberte požadovaný typ obrazu: "Select", "Desktop" a "Window";
 • Urobte snímku obrazovky;
 • Úprava a export do fotohostingu alebo FTP servera.

Každá z týchto metód je pomerne jednoduchá a pohodlná na vytváranie snímok obrazovky a niektoré umožňujú upravovať obrázky a ukladať ich do „cloudu“, čo je veľmi výhodné pre rýchly prístup a prenos.