Farebná psychológia - význam farby v psychológii

Farba ovplyvňuje človeka, jeho náladu, zdravotný stav, takže nestojí za to, aby sa jeho význam zmenšoval. Niet divu, že psychológia študuje taký dôležitý aspekt v živote ľudí. Moderný koncept farby vyvinutý spoločnosťou Goethe.

Podľa nej temní pôsobia upokojujúco, zatiaľ čo tie svetelné naopak vzrušujú. Môžu mať fyzický a psychologický účinok.

Kombinácia spôsobuje určité účinky. Človek, sú vnímaní prostredníctvom asociácie, napríklad, zima - je modrá, modrá. Má vplyv na krvný tlak. Niektorí z nich absorbujú formu, zatiaľ čo iní nie. V článku navrhujeme dotknúť sa témy „Psychológia farieb“, venujme sa významu, vplyvu a vplyvu na človeka.

Psychológia farieb v oblečení

Moderný človek má možnosť obliecť sa podľa svojho vkusu, preferujúc to alebo tie šaty. Pre mnohých záleží nielen na dizajne, štýle, dĺžke, strihu, ale aj na farebnom prevedení šiat. Voľba závisí od povahy, nálady. Musí byť známa hodnota rôznych odtieňov, pretože to pomôže lepšie porozumieť osobe, posúdiť jej stav.

Inštinktívne sa obklopujeme tie odtiene, ktoré nám najviac vyhovujú. A ak chcete reprodukovať nejaký dojem na iných, potom tiež nevedome vybrať konkrétny tón. S pomocou správne vybraných odevov môžete ovplyvniť psychiku iných, nastaviť náladu pre seba. Nemali by ste si myslieť, že môžeme len jednu farbu milovať celý život.

Závislosti sa líšia v závislosti od veku, spoločenského postavenia, sezóny, zdravia, počasia. Napríklad, mladé dievča sa oblieka vo všetkých svetlých, niekedy krikotoch a stáva sa matkou vyberie jemnejšie odtiene. A ak je človek od prírody váhavý, neaktívny, potom musí do svojho šatníka pridať červené prvky. Ale príliš horúce, temperované povahy chladné chladné odtiene.

Modrá farba v zmysle psychológie

Aký je účinok modrej farby na ľudí? Inšpiruje dôveru, dáva nádej, vytvára auru stability a serióznosti. Ak chcete prekonať úzkosť, potom by ste mali nosiť niečo modré. Pôsobí pokojne, ale zároveň si zachováva tón a disponuje aj komunikáciou. Kariéra by mala kombinovať modrú s bielou, čo ich naučí byť flexibilné, ľahko sa prispôsobiť rôznym podmienkam. Z hľadiska medicíny má schopnosť relaxovať a relaxovať.

Čo znamená žltá a zelená pre človeka?

Zelená je považovaná za najpohodlnejšiu pre vnímanie, zvyšuje tón a zmierňuje únavu. Je spojená so stabilitou, pokojom, blahobytom, preto ju často vyberajú bankári. Ak sa cítite frustrovaní, unavení a neschopní získať silu, potom sa ponorte do zelene. Svetlá škála predstavuje mladosť, ľahkosť a ľahkovážnosť, takže je potrebné venovať pozornosť týmto nuansám.

Žltá, ako oranžová, povznášajúca, pretože je spojená so slnkom. Vždy priťahuje pozornosť na seba, ale mnoho ľudí ho nemiluje. V najsmutnejšom, daždivom dni, žlté oblečenie alebo doplnky budú môcť dať veselé emócie.

Symbolika žltej je intelekt a v kombinácii s čiernou označuje nebezpečenstvo. Prináša sémantiku zmeny, absolutórium. Musíte s ním byť opatrní, pretože jeho nadmerná ponuka vás môže vytlačiť do extravagancie.

Červená psychológia

Červená je dosť protichodná, pretože na jednej strane priťahuje pozornosť a na druhej strane jej nadbytok môže viesť k nervozite. Ak chcete upozorniť na seba, ale nadviazať kontakt, mali by ste zvoliť mäkšie odtiene, jednoducho nie ružové.

Vplyv nasýtenej červenej farby je psychologickým potlačením partnera, autoritárskym, a vytvorí pocit nepohodlia, nie priateľstva.

Farebná psychológia v reklame

Svetlo a farba sú dôležitými aspektmi reklamy. Psychológovia hovoria, že svetlo je výzvou pre osobu, tlačí ho k akcii. Odtiene však určitým spôsobom ovplyvňujú podvedomie a dávajú príkaz žene, mužovi alebo dieťaťu konať.

Kombinácia rôznych prvkov by mala ukázať tovar v najlepšom svetle, motivovať k nákupu. Návrhári starostlivo zvážia vzhľad a obsah výrobkov tak, aby ich vnímanie malo požadovaný účinok.

Švajčiarsky psychológ Max Luscher dokázal, že pomocou farby človek môže nielen vyvolať zodpovedajúcu emóciu v človeku v závislosti od jeho nálady, ale aj vytvoriť svoje emócie. Dnes tabuľka vytvorená Luscherom pomáha študovať človeka, jeho sklony, potreby. A znalosť jeho sémantiky pomôže zvýšiť predaj, zlepšiť podnikanie spoločnosti.

Červená farba v marketingovej psychológii

Červená bude rozhodovať, s riadnym dizajnom môže vytvoriť silnú túžbu po akcii, napríklad na nákup inzerovaného produktu. Priláka ľudí rýchlejšie ako iné, záujmy dieťaťa a starších ľudí. On ako keby hovorí: "Neprejdú! Akt! Pozor!"

Má druh sexuálneho poplatku, ktorý by sa mal používať v reklamných produktoch pre mužov. Je však dobrý v miernosti, ako pozadie bude mať najpriaznivejší účinok. Malý detail v katalógovom zozname zvýraznenom červenou farbou pritiahne pozornosť. Nebude dávať takú opatrnosť a opatrnosť, s ktorou fialová dáva, ale bude tlačiť na činy. Jeho hodnota by sa nemala minimalizovať.

Čo znamená fialová a oranžová v psychológii?

Pomaranč dáva silu. V staroveku záležalo na dlhovekosti, zdraví, kreativite. Najlepšie sa používa pri reklame liekov, výrobkov pre deti, služieb v týchto oblastiach. On dáva energiu, ale zároveň pomáha zachovať duchovnú harmóniu, rovnováhu.

Čo znamená fialová? Symbolicky sa identifikuje s opatrením, kompromisom, obozretnosťou, kompromisom, ale zároveň má hodnotu extravagancie a originality. Stimuluje mozog dobre, pomáha riešiť kreatívne nápady. Zdôrazní kreativitu produktu a táto kvalita by sa mala využiť pri práci s kreatívnou elitou.

Čierna farba

Význam čiernej je samo ponorenie, odstránenie z celého sveta, túžba ustúpiť, sústrediť sa na riešenie problému. Môže sa prispôsobiť pre sklamanie, melanchóliu, v ňom prichádza pocit izolácie, osamelosti. Preto sa neodporúča používať v tlačených reklamných publikáciách (to neplatí pre písmo).

Interpretácia čiernej nie je vôbec láska, ale popieranie, odtrhnutie od všetkého, za ktorým končí „farebný život“.

Psychológia farieb v interiéri - výber farby pre interiér

Interiér domu, kancelárie alebo inej miestnosti, kde trávime dlhý čas, musí byť dobre premyslený. Nezabudnite vziať do úvahy hodnotu každého prvku, jeho dizajn, formu. Vedci dokázali, že pomocou farby môžete zvýšiť mozgovú aktivitu, zlepšiť fungovanie orgánov. Ako maľovať priestor a urobiť dom útulný? Porozprávajte sa o tom.

Šedá je vynikajúce riešenie, pretože všetky odtiene sú s ňou kombinované a perfektne zdôrazňuje ich prednosti. S ním vytvoriť nezabudnuteľné interiéry. Je však potrebné brať do úvahy jeho dôležitosť - únavu, smútok, depresiu. Mala by zaberať viac ako 20% celého gamutu.

Hodnota lila - rast, prosperita, začiatok nového. Je to ako dlho očakávaná jar po dlhej zime. Má rád kreatívnu a zmyselnú povahu. Pre štúdium bude vyhovovať farbe baklažánu, v škôlke - levandule. Lilac sa odporúča používať v oblastiach, kde ľudia nezostanú dlho. Ten, kto ho nemiluje, je náchylný k erotike a bojí sa, že stratí svoje „ja“.

V domácom interiéri je zriedka vidieť na stene modrá, a správne, pretože nie je vhodný pre každú miestnosť. To nevytvorí útulnosť v zle osvetlených, severných miestnostiach.

Biely znamená vzduch, čistotu, čistotu, vhľad. Ten pridá priestor, "odtrhnúť" stenu, zvýšiť strop. Pre malé apartmány - to je najlepšie riešenie. Keď už hovoríme o bielej, musíte pochopiť, že má mnoho odtieňov a musíte s nimi hrať, kombinovať ich.

Biela sivá škála, čiernobiela, je plátno, na ktorom môže fantázia a dobrá chuť nakresliť zaujímavé obrázky.