Ako krásne háčkovanie okrajov produktu?

Háčkovanie je tak rozsiahle umenie, že aj viazanie okrajov rôznych produktov vám umožní vybrať si z rôznych možností. Navyše, taký detail ako háčkovaný lem môže dať jednoduchú vec, ako napríklad najobvyklejšie šaty alebo blúzku, elegantný sofistikovaný vzhľad, alebo naopak premeniť produkt na absurdný vzhľad, ktorý nechcete nosiť, aj keď sa ukáže, že je to jediný v šatníku. Preto je veľmi dôležité naučiť sa kombinovať háčkovacie štýly a úspešne ich aplikovať v detailoch, ktoré hrajú úlohu pri tvarovaní štýlu - háčkovanie hrán produktu.

Ubrusy, vreckovky, obrúsky, uteráky, záclony, rukávy a krk akejkoľvek časti skrine budú vyzerať úplne nové, ak si vyberiete správny vzor pre háčkovanie hrán. Mimochodom, táto technika sa používa aj vtedy, ak existuje potreba „skryť“ chyby kvalifikovaného pracovníka, ktoré sa dajú voľným okom ľahko vidieť na okrajoch výrobkov. A tiež dokončenie hrany s rôznymi pletenými vzormi schopnými dať druhému životu akúkoľvek starú maličkosť, s ktorou sa nechcete zúčastniť.

Orezávanie okrajov háčkového produktu - diagramy a popis

Ak chcete vybrať správny vzor na leme je polovica úspechu. Tento problém má svoje vlastné jemnosti, ktoré je potrebné zvážiť pri výbere vzoru pre okraj produktu:

 • Úzke hranice (do 1,5 cm) - vhodné pre ľahké pletené predmety s motívmi čipiek, ako aj ideálne pre detské oblečenie;
 • Obojok(5-8 cm alebo 15-20 cm) - v kombinácii s väčšinou pletených vecí.
 • Široká povrchová úprava(1,5 - 4,5 cm) - vyzerá dobre na výrobky z priadze strednej hrúbky, a to na okrajoch rukávov a krku jumperov a pulóvrov.

Krásny vzor okolo okraja môže byť pletený priamo pri vytváraní celej veci - potom nebudete musieť trpieť montážou prelamované pásky na výrobok, alebo môžete šiť ready-up lem spojením vopred. Tu je voľba celkom jednoduchá.

Ale možnosti pre orezanie okrajov poskytujú oveľa viac priestoru. Aké sú teda možné možnosti na dokončenie a zdobenie okraja háčkovaného výrobku s ihlami?

 • Rachy krok

Najobľúbenejšou voľbou pre háčkovanie okrajov medzi začínajúcimi pletařmi je pútavý krok, ktorý sa skladá z háčkov, ktoré sa hodia doľava: z pravej strany slučky. Tento vzor vám umožní zachovať pôvodný tvar plátna, nedovolí, aby sa okraj natiahol. Tento typ páskovania má svoje vlastné odrody.

Šikmý krok zľava doprava

Háčik je vložený do prvej slučky vpravo a pliesť stĺpec bez nakida. Vsuňte háčik do ďalšej slučky vpravo a opäť plette jeden háčik. A tak až do konca seriálu.

Zľava doprava

Táto možnosť viazania okrajov je považovaná za zložitejšiu, ale aj známejšiu. S pracovnou slučkou na háku vložte háčik do slučky na ľavej strane a uchopte pracovný niť. Vytiahnite niť a otočte výtok háčika proti smeru hodinových ručičiek, pričom obe slučky na háku (pozri obrázok vyššie). Po otočení slučky na háku, aby plášť a pretiahnuť cez obe slučky na háku. S jednou pracovnou slučkou na háku vložíme háčik do slučky vľavo (odkloním od seba) a uchopíme pracovný závit. Vytiahnite slučku. Po otočení slučky na háku, aby plášť a vytiahnite ho cez obe slučky na háku. Rovnakým spôsobom pokračujte. Výsledný šťastný by mal vyzerať takto.

 • Picot
Schémy možnosti pre pletenie pic pic háčkovanie.

Picot postroj je uzavretý v kruhu reťazí niekoľkých vzduchových slučiek - od troch alebo viacerých. Takéto slučky sú ideálne na páskovanie manžiet a rukávov.

Na prednej strane výrobku sa nachádza séria picotov. Make 1 vzduchu slučky, preskočiť prvý stĺpec bez nakida, pletené 1 stĺpec bez nakida v ďalšom stĺpci bez nakida. Kravata reťaz 4 vzduchové slučky, potom sledovať polovicu stĺpca v prvej slučke tohto reťazca, aby sa picot. Kravatu na 1 stĺpec bez nakida v každom z nasledujúcich 2 stĺpcov bez nakida. Pokračujte v pletení pico a 2 jednotlivých háčkov pozdĺž okraja výrobku rovnakým spôsobom. Existuje aj niekoľko ďalších možností picot pletenie (pozri obrázok vyššie).

 • Klenuté alebo Cockleshell

Vzor sa získa pri pletení slučiek rôznych výšok od najvyššej slučky v strede. Škrupina môže byť vyrobená v rade, prepojená jednoduchými háčkami, dvojitými háčkami a dvojitými háčkami. Páskovanie sa vykonáva na prednej strane výrobku. Make 1 vzduchu slučku, háčkovanie 1 jeden háčkovanie do ďalšej slučky. Preskočiť 1 slučku, dokončiť 1 dvojitý háčkovanie, 3 dvojité háčkovanie a 1 polovicu dvojitého háčkovania - všetko do ďalšej slučky. Preskočiť 1 slučku a pliesť 1 jedinú háčkovanie do ďalšej slučky na zabezpečenie okraja škrupiny. Rovnakým spôsobom pokračujte v upevňovaní okraja výrobku škrupinami.

 • Dekoratívne čipka vzor hranice

Tu forma a všetky druhy schém nie sú obmedzené na nič okrem fantázie a možnosti pletiar. Existuje mnoho variantov háčkovaných čipiek, od jednoduchších až po neuveriteľne zložité. Často sú háčkované oddelene od celého výrobku a potom šité do požadovaných hrán. Zvážte niekoľko schém a metód ich použitia na rôzne veci.

Čalúnenie krku

Veľmi často, needlewomen hľadajú spôsoby, ako háčkovať krk sveter alebo sveter skryť otvorené časti výrobku, a zároveň sa vec stala zaujímavejšie a zvláštny vzhľad. Existuje mnoho spôsobov, ako to urobiť, stačí si vybrať z desiatok schém najvhodnejší štýl viazania. Uvažujme niekoľko príkladov, ako krásne háčkovať krk, aby sme zlepšili vzhľad pletenej veci a nezanedbali princíp úplnosti.

 • Rýchle viazanie krku

Táto možnosť navrhovania krok za krokom je vhodná pre začiatočníkov a tie ženy, ktoré nemajú čas vykonávať zložitejšie spracovanie krku. Ukazuje sa, krásne a jednoduché.

Príbuzné výrobky môžu byť zdobené krkom v kruhu, alebo spojiť konce krku švu.

Vezmite hotové plátno a háčik z morskej strany pracovného vlákna vytiahnite slučku na prednej strane.

Tak sme sa zhromaždiť na háku niekoľko slučiek. Dôležité: slučky by nemali byť volené voľne.

Potom sa tieto slučky prenesú na ihlu, po ktorej pokračujeme v slučkovaní slučiek pomocou háčika. S háčikom vytiahneme očko, prenesieme ho na pletaciu ihlu atď.

Prijaté slučky. Teraz sme sa pliesť prvý riadok tak, že existujú tváre slučky na vnútornej strane, a peňaženky na prednom rade. Ak uviazame krk v kruhu, pliesť späť slučky. Ak je šev - tváre.

Ak chcete dosiahnuť „továrenský efekt“ spájajúci obojok s výrobkom, pletenie prvého radu pletacími ihlami je nasledovné: na nesprávnej strane výrobku je prvý rad pletený prednými slučkami (na prednej strane, slučky budú nesprávne) a potom prvý rad na prednej strane vyzerá, ako keby bol golier vložený ihly.

Podľa prvého variantu pletenia prvého radu sa získa nasledujúci výsledok:

Potom krk krku požadovanej dĺžky. Ak je to slučka top, zatvorte ho pletenie alebo háčkovanie, ak je to potrebné. Ak ide o stojací golier, je lepšie uzavrieť slučku ihlou.

 • Krásny krk

Toto je tiež nekomplikovaná verzia háčkovania krásnej hrany, v ktorej je najťažšou a dôležitou vecou správne vypočítať vzťah vzoru.

Výška vzťahu je šírka dosky. Šírka vzťahu je počet slučiek, ktorými je počet slučiek celej dĺžky krku rozdelený bez zvyškov. Napríklad: výška popruhu je 16 riadkov. 16/2 = 8. Rapport nemôže byť menší ako 8 slučiek. Na 8 slučkách budeme mať prelamovaný decker.

V tomto prípade, krk 180 slučky. Metóda selekcie sa stanovila podľa 12 cyklov 180: 12 = 15. 15 opakovaní.

Lepšie je mať 2 ďalšie stehy na šitie popruhu. V mojom prípade to tak nie je, ale rozdiel v výstrihu na ramene nie je badateľný.

Je potrebné pliesť podľa nasledujúcej schémy, v ktorej sú označené len nepárne riadky:

 • Kvetinový vzor

Vzor pre páskovanie sa skladá z kríka z reťaze v troch vzduchových slučkách a dvoch stolných rán s naki-domom. To sa zistí z jedného bodu - základ reťazca. Puzdrá sú upevnené polopult-bi-com na určitú vzdialenosť od seba (napríklad v dvoch slučkách ukotveného radu la v horách). ). Na začiatku riadku urobte jednu slučku vzduchovej slučky na zdvíhanie. Postupujte podľa vzoru.

Krásne spracovanie rukávov

Často, háčkovanie rukávy sa vykonáva v rovnakom vzore ako spracovanie krku - takže vec je navrhnutý v rovnakom štýle, čo znamená, že vyzerá harmonicky. Pokúsme sa spojiť niekoľko jednoduchých vzorov.

 • Rúry na rukávy

Po prvé, vytočte reťaz 5 vzduchových slučiek.

Vložte háčik pod vytočenú reťaz, uchopte pracovný niť a ťahajte za slučku.

Znovu pritiahnite pracovný niť a plette pretiahnutú slučku. Tak sa získal prvý stĺpec bez háčkovania zviazaného zospodu reťazca a 2 háčiky zostali na háku.

Ďalšie, pliesť ďalších 9 stĺpcov bez nakida zospodu reťaze. Tiež zadajte háčik pod reťaz, uchopenie pracovnej nite vytiahnite slučku.

Zviazať predĺženú slučku, pridať ďalšie slučku na háčik.

Keď má háčik 11 slučiek, uchopte pracovnú niť a uviaznite všetky slučky z háčika.

Teraz zabezpečte hrebenatku pletením háčkovaním šliapaním na 3 slučkách od začiatku hrebenatky. Knit festoons na koniec riadku, nasledovať krok za krokom fotografie.

Je potrebné pracovať podľa nasledujúcej schémy:

 • Veľký lem čipky

Na začiatku riadku priviazať vzduchovú slučku. Zasuňte háčik pod najbližší zviazaný okraj. Knit stĺpec bez nakida. Znovu nasaďte slučku.

Vsuňte háčik do prednej slučky horného copu jedného háčkovaného stĺpika, pleteného skôr, a potom vložte háčik do ľavej strane slučky rovnakého stĺpika bez háčkovania. Zasuňte háčik pod najbližší zviazaný okraj. Vytiahnite slučku. Zoberte niť a plette stĺpec bez nakida. Opakujte od 4 do 8 bodov. Výsledkom je taký páskovací okraj, ktorý vďaka svojej pružnosti nedotiahne spodok výrobku.

Spodná časť výrobku

Dno produktu môžete háčkovať rôznymi spôsobmi, ale zvážime jednu z najjednoduchších možností a zložitejší a krásnejší spôsob páskovania, vhodný nielen pre pletené výrobky, ale aj pre uteráky, obrusy a iné výrobky z materiálu.

 • Pico spodný lem

Na okraji výrobku začnite pletiť s dvoma samostatnými háčkami.
Potom vykonajte 3 vzduchové slučky a nasmerujte háčik na základňu jedného háčika, ako je znázornené na fotografii. Potom sledujte dva samostatné háčiky a 3 vzduchové slučky za nimi.

 • Okraj kvetov

Séria kvetinových motívov sa hodí nasledujúcim spôsobom: 3 vp zdvih, 3 CCH v prvom oblúku ce, 1 CCH do ďalšieho oblúka. Začneme pliesť kvet: 3 VP, 3 nedokončené CLS na jednej slučke základne, pletené všetky slučky na háku = 1. okvetné lístok. 4 vp, odstráňte háčik z pleteniny, vstúpte do hornej časti pridruženej skupiny stĺpcov sprava doľava, uchopte poslednú slučku reťaze a pretiahnite ju cez všetky slučky = krúžok.

Nasledujúci okvetný lístok: * 3 vp, 2 SSN v kruhu, 3 vp, SBN v kruhu * (= 2. okienko), opakujte od * do * 2 krát viac. Posledný okvetný lístok: 3 VP, 3 nedokončené CLS, kravata všetkých háčikov na háku (= 5. petal). Kvetina pripravená.

3 CCH cez jeden oblúk predchádzajúceho radu, 1 CCH do ďalšieho oblúka, a začnite pliesť ďalšiu kvetinu.

Video lekcia

Zdobenie okrajov háčkovaných výrobkov nie je ľahká úloha, pretože si najprv musíte vybrať krásny vzor, ​​potom ho správne zviazať a bez zbytočných broží, a potom ho zošiť tak, že to vyzerá perfektne, a čo je najdôležitejšie - na svojom mieste. Pre začínajúcich začiatočníkov môže byť ťažké vyrovnať sa s touto úlohou najskôr, ale nezúfajte. Môžete vždy "nahliadnuť" tajomstvo tohto remesla od skúsenejších remeselníkov.

Video orezania okrajov háčkovaného produktu: